yukader.orgyukader.orgyukader.org
info@yukader.org
Yüksekova Hakkari Türkiye
+90 536 072 60 76

Kurumsal

Hakkımızda;

Biz Kimiz?

YUKADER 2018 yılında yerelde  kurulan ilk kadın derneği olup,hak temelli çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. YUKADER Yüksekova’da toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek, kadına yönelik  şiddetle mücadele etmek,  kadın haklarını güçlendirmek, kadınların sosyal ,ekonomik ve politik alanların her kademesinde eşit ve etkin olarak yer almasına katkı sağlamak hedefiyle kurulmuştur..

Nasıl Başladık?

2016 yılında  Yüksekova’da çatışmaların eşlik ettiği yaşamın içinde, temel pek çok sorun, güvenlik tehdidinin gölgesinde kalarak ertelenmiş, belki çoğunun sorun olduğu bile fark edilmemiş. Buna kadınların uğradığı ayrımcılık da dahil. Kadın konuşulmamış, çocuklar konuşulmamış…Ayrıca Cinsiyetçi sistemin doğal bir sonucu olarak kadınlar da toplumun geleneklerinin kendilerine reva gördüğü, onayladığıyla sınırlı bir çevrede yaşıyor.

YUKADER‘i kurmaya karar verdiğimizde yönetimde kadınlardan çok erkekler vardı. Ve  bu erkekler  “Büyük aşiretlerin torunlarıydı”, “Toplumsal cinsiyet eşitliği  konusunda bilgileri de yoktu.”  Dernek ofisi bulmakta da çok sıkıntı yaşadık. Kimse bize kiralık daire vermek istemiyordu. Nedeni bir kadın derneği kurmak istememiz. Derneği  kurduktan sonra ilk başta  kamu kurumlarını ziyaret ettik. Kurum ziyaretlerimizde  kadınların sorun ve ihtiyaçlarını gösteren veri sorduk, yoktu. Zaten kamu kurum  ziyaretlerinde “Gençsiniz, bekârsınız, feministsiniz, biriniz de evli olsaydınız belki inanırdık size ”  veya erkeklerden  “boşandırma derneği açıldı ” gibi şeyler işittik.Ama biz genç ve karma bir ekip olarak hiç yılmadan omuz omuza vererek 2018 yılında derneği kurduk.

Yüksekovalı kadınlar , hiçbir gerekçenin şiddetin meşrulaşmasını sağlayamayacağı bir dünya hayal ederek bu hayallerini gerçekleştirmek için yola çıktı. İnsan hakları kavramının kendileri için de geçerli olduğunu fark ettirmeye çalışıyoruz, bu haklardan yararlanmaları, haklarını kullanmaları için destek olmaya çalışıyoruz.

yuksekovada-kadin-olmak-1.077e7268
5049_1_151308B

Vizyon;

Cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, evrensel insan hakları ve barış normlarına ve doğa dostu bir ekonomiye ulaşmış şeffaf, katılımcı bir toplum hayal ediyoruz. 

Misyon;

Toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek, kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele etmek,  kadın haklarını güçlendirmek ve kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi alanın her kademesinde eşit ve etkin olarak yer almasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapmak.

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İlkelerimiz

Bağımsız ve tarafsız olarak çalışmalar yürütür.

Hak temelli yaklaşımı benimsemektedir.

Özel hayatın gizliliğine önem vermektedir.

Yerel çalışır, evrensel hareket eder.

İnsan haklarından ve kadının insan haklarından yanadır.

Şeffaflık, hesap verebilirlik ilkesi ile hareket eder.

Ayrım gözetmeme.